32,2206$% -0.08
34,7265€% 0.11
40,3635£% 0.11
2.396,93%0,17
3.923,00%-0,58
1976398฿%-1.15387
İSKENDER GÜNGÖR/KÖLN-İslam Toplumu Milli Görüş Köln bölgesinin geleneksel iftar yemeğinde misafirlere yaptığı selamlama konuşmasında Ergün, bugün Filistin’de de binlerce bebek öldürüldü, 17.000 çocuk ailesinden uzakta ailesini bilmemekte.” Diğerek konuşmasını şöyle sürdürdü.
RAMAZAN DÖNÜŞTÜRÜR
“Kur’an-ı Kerim Kerim’de Cenabı hak “Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı umulur ki korkarsınız” diyerek orucun sadece İslam dini ile ilgili olmadığını Hazreti Adem’den Hazreti Musa’ya, Hazreti Musadan Hazreti İsa’ya tüm dinlerde orucun temel bir ibadet olduğunu Kur’an-ı Kerim bize ifade etmektedir.
Dolayısıyla o zaman oruç nedir? Oruç bir halden bir başka hale dönüşmenin adıdır. Oruç sadece pasif ibadet değildir. Oruç eylem isteyen amel isteyen iş isteyen bir ibadettir. Zira Fahri kainat efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa aleyhisselam orucu şöyle tarif eder. Oruç kalkandır yani neye karşı kalkan.
Su içeceğiz suya ihtiyacımız var hayır içmeyeceğiz diyoruz, yemek yiyeceğiz yemeğe ihtiyacımız var nefsimizi muhafaza ediyoruz. Dolayısıyla oruç sadece sudan sadece yemekten uzak olmaya kalkan değil, oruç tüm kötülüklere karşı bir kalkandır.
Zulme karşı kalkandır, nefislerimizin içinde geçirmiş olduğumuz isyana karşı bir kalkandır. haramlara karşı kalkandır, hukuksuzluğa karşı kalkandır, insan hakları ihlallerine karşı kalkandır, yeryüzünün doğusundan batısına kuzeyinden güneyine nerede bir ihlal varsa onlara karşı adım atmayı emretmektedir.
ORUÇ AKTİF İBADETİN ADIDIR
Kardeşlerim biraz önce ifade ettim. Oruç pasif bir ibadet değildir oruç aktif bir ibadettir. Yani Ukrayna’da savaş olduğunda eğer bizi oruç hareket ettirmiyorsa oradaki bebeklerin ölümlerine eğer biz ses çıkartmıyorsak oradaki mültecilere sahip çıkartmıyorsa, Allah‘ın arzu etmiş olduğu orucu hakikaten biz tutmamışız demektir. Bugün doğu Türkistan’da Myanmar’da, Suriye’de Yemen‘deki savaşa eğer biz ses çıkarttırmıyorsa, oradaki bebek ölümlerinin karşısında taraf tutturmuyorsa orucun o zaman bize yüklemiş olduğu misyonu anlamamışız demektir.
17 BİN BEBEK GAZZEDE ANASIZ BABASIZ
Aziz kardeşlerim, bugün Filistin’de de binlerce bebek öldürüldü 17.000 çocuk ailesinden uzakta ailesini bilmemekte. Kiliseler camiler, hastaneler, okullar pazar yerleri meskun mahalle ayırt edilmeden bombalandı.
Yaşanmaz hale geldi artık savaşın da bir kuralı var. Savaşın da bir kuralını hepimiz biliyoruz. Bugün insanlar orada köpek leşi yiyebilir miyiz diyerek müftülere fetva soruyorsa bu artık savaş değildir bu resmen zulümdür.” Dedi.
SOLİNGEN 30 YIL ÖNCEYE GÖTÜRDÜ BİZİ
İslam Toplumu Milli Görüş Köln bölgesinin iftarına katılarak Türk toplumuna seslenen TC. Köln başkonsolosu Turhan Kaya “ Soingen’de dört soydaşmızı kaybettiğimiz yangın faciası kundaklamanın 30 sene önce yaşananları hatırlattığını ifade ettiği konuşmasında teröre ve ırkçı saşildırılara dikkat çekerek şunları söyledi.
“Ramazan ayını idrak etmiş olmamıza rağmen çok da olumlu gelişmeler olmadı maalesef ama aslında son günlerde olanlar bizim burada Türk toplumu olarak maruz kaldığımız durumu özetliyor. Birincisi geçen hafta Soingen’de dört soydaşmızı kaybettiğimiz bir yangın faciası bir kundaklama olayı yaşandı.
Bu bize 30 sene önce yaşananları hatırlattı. Alman makamlarından konuyu açıklamasını ve soruşturmanın bitmesini bekliyoruz. Bunu takip ediyoruz, ikincisi bunu takip eden bir iki gün içinde Hannover Konsolosluğumuza saldırı düzenlendi. Aynı şekilde bu konuda somut olarak sonuca varılması için gereken adımların atılmasını bekliyoruz.
Bu ilk saldırı henüz açıklanmadı ama bize eski ırkçı saldırıları hatırlatıyor. Bu konuda Türk toplumunun maruz kaldı ırkçı yabancı düşmanlığı İslam düşmanlığı motifleri ile yapılan bir tehdit söz konusu.
AŞIRI IRKCI MÜSLÜMAN DÜŞMANLIĞI MAALESEF ARTARAK DEVAM EDİYOR
Diğer taraftan Hannover Başkonsolosluğumuza yapılan saldırı terör saldırısı bunda hiç şüphe yok. Dolayısıyla aslında son günlerde yaşadığımız durum şudur. Bizim tüm toplum olarak burada huzur refah ve barış peşinde koşmamıza rağmen bir taraftan aşırı sadece ırkçı Müslüman düşmanlığı yapılan saldırılarla karşı karşıyız.Bir yandan da terör örgütlerinin buradaki faaliyetleriyle karşı karşıyız.
Dolayısıyla bizim bu konuda beklentilerimiz net ancak buna karşı bizlerin yapacağı şeyde çok nettir. Birincisi eğitimli olacağız çocuklarımıza eğitteceğiz. İkincisi siyasete atılacak siyasete katılım gösterecegiz hem seçimlere katılacağız hem de siyasi partilerilere üye olacağız. Üçüncüsü toplumsal birliktelik gösterecegiz.” Dedi.
Köln islam toplumu milli Görüş iftarına katılan CDU Köln gurup başkanı Bernd PetteökauKöln ve Frankfurt caddelerini süsleyen Ramazan ışıklandırmalarına atfen yaptığı kısa selamlama konuşmasında şu ifadelere yer verdi.
ALMANYA’DA DİNİ YAŞAMA ÖZGÜRLÜĞÜ GÜVENCE ALTINDADIR
“Tek başıma değil, aynı zamanda Köln Kent Konseyi adına Köln şehrinden tüm meslektaşlarımın sıcak selamlarımı iletmek istiyorum. Son yıllarda birçok yeniliklerin yapıldığını gördük ve bu, toplumumuzun temel yasamızı burada gerçekten uygulayabildiğinin bir işareti.
Bu, din özgürlüğünün güvence altına alınabileceği ve herkesin dinini istediği gibi yaşayabileceği anlamına geliyor ve bu nedenle özellikle bu zamanlarda toplumumuza dahil olmamız bizim için önemli. Kesinlikle.
IGMG de herkesin gösterdiği bağlılık için çok teşekkür ederim ve bu nedenle bir kez daha mübarek bir Ramazan ve ardından güzel bir Ramazan bayramı dileriz. Teşekkür ederim.”
İslam Toplumu Milli Görüş Köln kurumsal iftarı Türkiye Kuran-ı Kerim Tilavet okuma birincisi Bünyamin Akdağ’ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı. Ev sahibi Köln Bölge başkanı Ali Bozkurt TC. Köln başkonsolosu Turhan Kaya IGMG genel başkanı Kemal Ergün ile CDU Köln gurup başkanı Bernd Petteökau’ya katılımlarından dolayı çiçek buketi takdim etti.
IGMG iftarına Köln belediye meclis üyesi Malik Kahraman, Köln Belediye uyum meclis üyesi Ali Esen, NRW eyalet düzeyinde çalışmalar yürüten karma milletlerin destek verdiği STARK gurubu Alman ve Türk stk temsilcileri iş insanları cemiyet idarecileri katıldı. Köln bölge iftarında teşkilatın yaptığı tüm çalışmaların özeti olan tanıtım klibi gösterildi. İftara katılanlara yemek sonunda çay ve baklava ikramı yapıldı.
Solingen’de Hayatını Kaybedenler İçin Yürüyüş ve Anma Töreni!..